OBCHODY 70 ROCZNICY POWSTANIA WARSZAWSKIEGO

29 lipca odsłonięty został mural upamiętniający 70 Rocznicę Powstania Warszawskiego. Praca wyeksponowana na elewacji szkoły wyłoniona została w konkursie na mural o tematyce powstańczej zainicjowanym przez żoliborską Komisja Nr 533 NSZZ Solidarność Pracowników Oświaty. Pomysł akcji wyszedł od Haliny Kurpińskiej, przewodniczącej Komisji.

Współorganizatorem konkursu dla uczniów żoliborskich szkół był Zespół Szkół Nr 31 im. Jana Kilińskiego w Warszawie kierowany przez Marię Witomską-Rynkowską. Nadzór nad konkursem i późniejszymi pracami przy realizacji muralu sprawowała nauczycielka plastyki Ewa Fronczak. Konkurs i jego realizację patronatem objął Krzysztof Bugla, burmistrz Dzielnicy Żoliborz, który również wziął udział w uroczystości odsłonięcia.

Spośród 19 nadesłanych prac I nagrodą uhonorowano projekt Bartłomieja Zawiły, tegorocznego absolwenta CXIV Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kilińskiego. Została ona zrealizowana na przełomie czerwca i lipca b.r.

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2014/2015
odbędzie się 01.09.2014.
godz. 09.00 dla klas II, III oraz 4tor
godz. 11.00 dla klas pierwszych

Egzaminy poprawkowe maturalne (pisemne i ustne) - 26.08.2014r. (wtorek) - zbiórka 8.15

Kiliński – Powstańcom ‘44

Trzeba uważać: czas się zbyt łatwo w przeszłość zamienia

Krzysztof Kamil Baczyński

Entropia słowa – Literacka Mapa Warszawy - akcja organizowana z inicjatywy Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy oraz Biura Edukacji w ramach Warszawskiego Programu Edukacji Kulturalnej przypadła w tym roku na dzień 10 czerwca. Celem  projektu jest nie tylko przybliżenie osiągnięć literackich warszawskich twórców, ale przede wszystkim ożywienie pamięci o obecności literatury w Warszawie. Tegoroczny happening zbiegł się z 70 rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego i poświęcony był literaturze związanej z tym wydarzeniem.

Między 12.30 a 13.30 uczniowie Technikum Organizacji Reklamy oraz Liceum Ogólnokształcącego z Zespołu Szkół nr 31 im. Jana Kilińskiego, podobnie jak setki młodzieży z innych warszawskich szkół, składali hołd Powstańcom Warszawskim czytając ich wiersze i fragmenty prozy. Projekt świetnie wpisał się nie tylko w przestrzeń kulturalną Żoliborza i Warszawy, ale także w pamięć młodych ludzi. W Parku S. Żeromskiego przy pomniku Aliny nasza młodzież czytała fragmenty prozy Mirona Białoszewskiego otoczona plakatami przedstawiającymi Powstanie Warszawskie, wykonanymi przez uczniów tej szkoły oraz słonecznikami, o których w pamiętniku wspominał pisarz. Druga grupa uczniów na Starówce prezentowała wiersze Baczyńskiego, Gajcego, Trzebińskiego, śpiewała piosenki powstańcze przy akompaniamencie gitar, rozdawała przechodniom karteczki z cytatami poezji, przewiązane biało-czerwonymi wstążkami.

Dramaturgię chwili potęgowała świadomość młodych ludzi, że należą do drugiego pokolenia wychowywanego w wolnej Polsce, a oddają cześć pierwszej generacji młodzieży urodzonej po odzyskaniu niepodległości, która nie miała szansy cieszyć się swoją młodością, ,,dorosła do śmierci”: ,,Trze ­ ba nam te ­ raz umierać/By Pol ­ ska umiała znów żyć” – mówili ustami uczniów z Kilińskiego wskrzeszeni przez słowo poetyckie Kolumbowie.

Akcji towarzyszyły rozmowy uczniów z przypadkowymi spotkanymi osobami z kraju i zagranicy na temat Powstania Warszawskiego, które słuchały poezji i przyglądały się młodzieży ubranej w powstańcze hełmy, mundurki harcerskie, biało-czarne stroje z powstańczą opaską na ręku.

Zakończenie imprezy miało miejsce w Kinie Atlantic podczas niezwykłego spotkania z twórcami filmu ,, Miasto 44”, reżyserem Janem Komasą, młodymi aktorami, powstańcami oraz przedstawicielami grupy rekonstrukcyjnej, która brała udział w produkcji filmu.

27.06.2014r. o godz. 9.00
odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2013/2014

Po odśpiewaniu hymnu i wprowadzeniu sztandarów głos zabrała Pani Dyrektor Maria Witomska-Rynkowska gratulując i życząc miłych wakacji. Pani Dyrektor przypomniała o bezpieczeństwie w trakcie spędzania czasu wolnego. Następnie wyróżnionym uczniom wręczono nagrody i świadectwa. Po uroczystym apelu uczniowie wraz z wychowawcami udali się na spotkania do klas, podczas których rozdano świadectwa.